Przytulia czepna - ziele krojone, zbiór 2024
Właściwości przytulii czepnej
- Działanie moczopędne: Przytulia czepna jest znana z silnych właściwości diuretycznych, co może wspierać układ moczowy przez zwiększenie wydalania moczu. Może to być pomocne w przypadku koni z problemami nerek lub skąpomoczem, ale wymaga ostrożności, aby nie doprowadzić do odwodnienia.
- Właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne: Zawiera związki takie jak flawonoidy, glikozydy irydoidowe, kwasy fenolowe i krzemionkę, które działają przeciwzapalnie i mogą wspierać leczenie stanów zapalnych, np. w układzie moczowym lub skórze.
- Działanie detoksykujące: Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, co może być korzystne w przypadku koni narażonych na nagromadzenie szkodliwych substancji, np. po zatruciach lub długotrwałym stosowaniu leków.
- Wsparcie dla skóry i sierści: Dzięki zawartości krzemionki i witamin (C, PP) przytulia może poprawiać kondycję skóry, sierści i kopyt, co jest istotne dla koni z problemami dermatologicznymi.
- Właściwości przeciwzakrzepowe: Przytulia usprawnia krążenie krwi i wzmacniać naczynia krwionośne, co wspiera układ sercowo-naczyniowy koni.
Za: Joanna Smulska, Złoty Koń (https://zlotykon.pl/product-pol-617-Przytulia-dla-koni-500-g.html):
"Ziele przytulii czepnej zawiera sole mineralne (
potas, krzem), barwnik, garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy (rutyna) i irydoidy, kumaryny.
Działanie przytulii dla koni:
moczopędne, przeciwobrzękowe, przeciw wysiękowe, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Roślina odtruwająca, czyści krew i limfę.
Zastosowanie:
1) zatrzymanie wody w organizmie,
obrzęki z zastoju limfy i krwi (w tym opoje). Poprawia krążenie. Pomocna przy zapaleniu i powiększeniu węzłów chłonnych, nadmiernym poceniu
2) piasek i kamienie moczowe, stany zapalne układu moczowego
3)
oczyszcza nerki, wątrobę, trzustkę i śledzionę, pomocna przy niedokrwistości
4) wspomagająco przy guzkach nowotworowych, w tym skórnych;
5) zewnętrznie (odwar do przemywania)
w chorobach skóry, ranach, poprawia elastyczność skóry (dzięki zawartości krzemionki, ważnej dla stanu skóry, sierści i kopyt).
6) pomaga w wypadku upośledzonego trawienia białek
Przytulia jest szczególnie lubiana przez starsze konie; pomaga tym z opojami, stanami zapalnymi zębów oraz wrażliwą skórą;
konie – uczuleniowcy, reagujące 'pokrzywką' na alergeny, korzystają z kojącego działania tej rośliny na układ limfatyczny.
Jak podawać: w Barze Ziołowym"
_____________________________________________________________________________________________________
Tradycyjnie w medycynie dawnej i starożytnej przytulia czepna była stosowana w leczeniu różnych chorób skóry, drobnych ran i oparzeń. Miała też leczyć choroby związane z pęcherzem i nerkami – poprzez swoje działanie moczopędne. Może też łagodzić ukąszenia i użądlenia, zmniejszając ból i obrzęk. Ponadto jest doceniana za działanie przeciwzapalne, zwiększające apetyt, ściągające (na skórę), oczyszczające, napotne, przeciwgorączkowe, tonizujące. Obecnie wiadomo, że głównym produktem z przytulii, który odpowiada za takie właściwości, jest zawarty w niej olejek eteryczny, a konkretniej obecne w nim związki, w tym terpeny, ketony, aldehydy. Ponadto w roślinie znajdują się liczne glikozydy irydoidowe, kwasy fenolowe i flawonoidy.
- Nowotwory - immunomodulatory to substancje bioaktywne, które wspierają naturalne mechanizmy obronne organizmu w walce z komórkami przedrakowymi. Badania na ludzkich komórkach nowotworowych wskazały na zdolność ekstraktu z przytulii do hamowania wzrostu komórek nowotworowych poprzez apoptozę (programowaną śmierć komórki). W dużej mierze dotyczy to komórek raka piersi, a związki odpowiedzialne za takie działanie przytulii to głównie: β-sitosterol, daukosterol i ftalan dibutylu. Ponadto przytulia czepna ma silne właściwości antyoksydacyjne, co jest istotne na najwcześniejszych etapach powstawania nowotworu – bowiem to właśnie różnego typu mechanizmy utleniania (oksydacji) są odpowiedzialne za zapoczątkowanie rozwoju nowotworu, zatem związki z przytulii czepnej mogą przyczyniać się do niwelowania tych mechanizmów już na wstępie. To głównie dzięki fenolom i flawonoidom.
- Łuszczyca i choroby skóry - łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do powstania grubych czerwonych lub srebrnych plam („łusek”) na skórze. Podobnie, jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, łuszczyca ulega zaostrzeniu pod wpływem rozwijającego się i utrzymującego stanu zapalnego. Ze względu na działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, przytulia może pomóc w zmniejszeniu nawrotów łuszczycy. Dodatkowo, jak już wspominano, przytulia od dawna już znana jest jako środek na choroby skóry, rany, oparzenia.
- Zakażenia dróg moczowych - w medycynie alternatywnej infekcje pęcherza były niwelowane przez chłodzące i moczopędne działanie przytulii. Obecnie dodatkowo wiadomo, że roślina ta, a dokładniej jej olejek eteryczny, może działać przeciwbakteryjnie.